Basit gibi duruyor; iyi ki varsın. Söylemesi de kolay sanki.
Ama çok derin anlamları,yaşanmışlıkları,acıları,sevinçleri.. barındırır içinde…
Kimi zaman anlatamadığın, boğazında düğümlenip kalan onlarca kelimenin tek ve net karşılığı; iyi ki varsın.

 

Bu söz bana herşeyin ötesinde geliyor. Yani böyle herşeyin ötesindedir iyi ki var olan. İyi ki varsın diyebilecek kadar sevmek, güvenmek, kendine yakın ve özel hissetmek çok güzel bir duygu olsa gerek. Belki de bi itiraf cümlesi. Yanında olduğumuzda bize huzur veren, içtenliğinden zerre kadar şüphe duymadığımız, hayatımızda önemli yere sahip o insan için söylediğimiz bi itiraf cümlesi..
Bu nedenledir ki samimiyetine inandığınızda çok nadir insanlara söylüyoruz bu cümleyi.

Ama işte ne her zaman söyleniyor, nede herkese söyleniyor. Gerçekten hissettiğin anda ve hakedene söylenmeli bu sözü. Bu cümleyi diyebileceğin kişi yada kişilerin varlığı öyle güzel ki..

 

Bu kişiler varlıklarıyla hayatımızı daha dayanılır, mutlu ve yaşanır bi hayat olmasını sağlarlar. En mutlu anları ortak anı defterine not düştüğünüz, en hüzünlü anlarınızı birlikte yaşadığınız, sizi yanlız bırakmayan ve bırakmayacağınıza da emin olduğunuz, asla onlarsız kalmak istemediğiniz ve istemeyeceğinizi her hücrenizle hissettiğiniz ve bütun bunları düşünerek iyi ki varsın dediğimizde ne kadar şanslı olduğumuzun farkına daha iyi varıyoruz. Söyleyenin dilinde öyle güzel tat bırakıyor ki…

 

Söylemek kadar duymak da bünyede aşırı bi mutluluk sebebi. Moraliniz bozukken, sıkıntılı bir zamanda bir mesajla gelen tek cümle; iyi ki varsın. Okuduktan sonra yüzümüze yerleşen bir gülümseme ve sonrasında önemsenmenin dayanılmaz hafifliği..

 

Tek cümleyle özetleyecek olursak bunca lafı; iyi ki tatmış bilincim varlığını…

 

Yunus Emre Ceyhan

Yorumlar

Yorum Yapın !